Jak jeść zdrowo w czasie świąt?

                                Święta kojarzone są z dobrobytem, pysznym jedzeniem oraz ogólną radością. Jednakże w wielu przypadkach kilka dni świętowania kończy się dodatkowymi kilogramami, złym samopoczuciem, że kolejny raz należy rozpoczynać zdrowe odżywianie od początku. Nie warto jednak traktować diety aż tak poważnie, tabletki na odchudzanie,  gdyż kilka dni w roku, kiedy człowiek zje więcej niż w normalne dni nie wpłynie znacząco na jego życie oraz wygląd.

Nie można jednak przesadzać, a cały sekret tkwi w zachowaniu umiaru. Oprócz tego można stworzyć odrobinę mniej kaloryczne potrawy, które są zdrowszą wersją tych klasycznych. Komplementy będą szły w stronę pani domu, która będzie z przyjemnością zajadała sałatkę z domowej roboty fit majonezem! W pierwszej kolejności weźmy pod uwagę główne danie, czyli ryby. Nie poleca się smażenia na głębokim tłuszczu oraz pieczenia, gdyż nie dość, że traci ona swoje cenne kwasy omega-3 to oprócz tego z teoretycznie niskokalorycznego dania robi się istna bomba kaloryczna.

Jak więc stworzyć mniej kaloryczny oraz zdrowszy zamiennik? Wszystko związane jest z metodą przyrządzania, a mianowicie należy rybkę przyrządzić w piekarniku, upiec na parze, a można nawet ugotować w wywarze warzywnym, dodatkowo poleca się dodanie dużych ilości ziół które odpowiadają przede wszystkim za wzmocnienie smaku oraz wspierają trawienie, no i oczywiście świetnie smakują. Kolejnym bardzo popularnym oraz niesprzyjającym diecie daniem są pierogi z kapustą oraz grzybami.

Tutaj bardzo ważne jest ciasto, które używane jest do przygotowania potrawy – ma być one cienkie, a najlepiej wykonane z mąki pełnoziarnistej bądź razowej, dzięki czemu wartości odżywcze będą zachowane, dlatego ze smakiem można będzie zajadać się tą pyszną potrawą! Oprócz tego nie wolno smażyć ich na tłuszczu, a ewentualnie podgrzać w piekarniku. Barszcz jest zdrowy sam w sobie, jednakże nie wolno dodawać śmietany, cukru ani uszek, z dodatkiem przypraw będzie on smakował dobrze, a oprócz tego nie będzie istną bombą kaloryczną.